- - - -
4Buddhas 4Buddhas - Enlightened evolution through psychoactive being
- - - -

----
----

RSS Feed

Vyhledávání


Vyhledávaný výraz:
Autor:
Sekce:
 
Buddhead, 12:01:18 28.10.2006, pøeèteno 1592x
Sekce: Filosofie

Odedávna se lidé sna¾ili vysvìtlit dìní kolem sebe jeho pøevedením na jednoduchá pravidla. Jednou z mo¾ností je i zavedení urèitého omezeného poètu elementù, z nich¾ se má svìt skládat. V souvislosti s tím se objevuje otázka, jak jednotlivé ¾ivly vzájemnì uspoøádat. Zaujala mì tøi rùzná øe¹ení, pocházející ze starého Øecka, Indie a Èíny, a to pøedev¹ím proto, ¾e mají i jistou obecnou platnost co se týèe vztahu jednotlivých civilizací k okolnímu svìtu.

Buddhead, 19:04:37 27.10.2006, pøeèteno 1654x

Mnoho lidí, kteøí nìkdy experimentovali s halucinogenními látkami, za¾ilo náhlý pocit dokonalého odcizení (derealizace), pøípadnì odosobnìní (depersonalizace), nìkdy dìsivý, jindy pøíjemný, èasto provázený potøebou fyzického doteku nebo pohledu do zrcadla, jen¾ by èlovìka ujistil o reálné existenci vnìj¹ího svìta nebo jeho samého. Dostala se mi do ruky kniha Vladimíra Vondráèka s názvem Úvahy psychologicko-psychiatrické (1975), ve které se nachází i jeho star¹í sta» Symptom depersonalizace – dùsledek poruchy ultrasenzibility (1941), kde popisuje jednoduchou metodu, jak zmínìného stavu dosáhnout i bez drog.

Buddhead, 19:03:27 27.10.2006, pøeèteno 1804x, 2 komentáøe

Pojmem synchronicita oznaèoval ¹výcarský psycholog Carl Gustav Jung soubìh akauzálních, tedy pøíèinnì nijak nesouvisejících událostí, který na úrovni pro¾ívání subjektu získává nový význam. Kupøíkladu hrajete èlovìèe, potøebujete hodit urèitý poèet ok a on vám padne jako na zavolanou. Nebo nìco hledáte ve slovníku a otevøete ho pøesnì na té stránce, je¾ potøebujete. Nebo myslíte na nìjakou osobu a ona vám zrovna v tu chvíli zavolá.

Buddhead, 19:11:34 01.08.2006, pøeèteno 1451x
Sekce: Literatura

V Platónovì dialogu Euthydémos jsem narazil na nìkolik zdaøilých sofismat, o která stojí zato se podìlit. Celá rozmluva, vedená mezi bratry Euthydémem a Dionysodórem jako zástupci sofistiky na stranì jedné a Sókratem, krasavcem Kleiniem a Kleiniovým milencem Ktésippem na stranì druhé, se toèí kolem pojmu areté, tedy zdatnosti (øecký pojem v¹ak v sobì zahrnuje jak stránku praktickou, tak etickou). Euthydémova a Dionysodórova sofismata mají ukázat záludnost a plytkost sofistù, ale lze je èíst i jako svérázné d¾ouky.

Buddhead, 18:23:18 30.07.2006, pøeèteno 1452x
Sekce: Literatura

Kromì výpiskù z Knihy Mormon jsem na¹el i excerpta ze ©ankarova díla Vivékaèúdámani (Klenot rozli¹ování). ©ankara (788-820), dodnes uctívaný jako vtìlení boha ©ivy, byl hlavním pøedstavitelem advaitavédánty a pøedev¹ím díky nìmu získal hinduismus v Indii zpìt døívìj¹í moc a slávu, kterou pøechodnì ztratil na úkor buddhismu. Jeliko¾ advaitavédántu pova¾uji za nejdebilnìj¹í formu idealismu (ne-li filozofie vùbec), poøídil jsem si výpisky ze stejného dùvodu jako v pøípadì Knihy Mormon, a také proto si je dovoluji zaøadit do oddílu literatury.