- - - -
4Buddhas 4Buddhas - Enlightened evolution through psychoactive being
- - - -

----
----

RSS Feed

Depersonalizace snadno a rychle

<<<

Buddhead, 19:04:37 27.10.2006, přečteno 1553x

Mnoho lidí, kteří někdy experimentovali s halucinogenními látkami, zažilo náhlý pocit dokonalého odcizení (derealizace), případně odosobnění (depersonalizace), někdy děsivý, jindy příjemný, často provázený potřebou fyzického doteku nebo pohledu do zrcadla, jenž by člověka ujistil o reálné existenci vnějšího světa nebo jeho samého. Dostala se mi do ruky kniha Vladimíra Vondráčka s názvem Úvahy psychologicko-psychiatrické (1975), ve které se nachází i jeho starší stať Symptom depersonalizace – důsledek poruchy ultrasenzibility (1941), kde popisuje jednoduchou metodu, jak zmíněného stavu dosáhnout i bez drog.

Vondráček pěkně vystihuje pocit odcizení příměrem k herci, který vystupuje ze hry života a mění se v nezúčastněného diváka. Jeho metoda umělého navození tohoto stavu je následující: „Opakujeme-li nějaké známé slovo stále, podaří se nám někdy docílit, že slovo ztrácí smysl a vznikne zvláštní bizarní stav, který je tím intenzivnější, čím větší emoční náboj mělo, např. vlastní jméno. Slova, jakožto sluchová představa, mají největší sklon k derealizaci.“ A dodal bych, že v případě vlastního jména k depersonalizaci. Opakováním totiž začne slábnout vazba mezi označovaným a označujícím a název se promění v pouhý flatus vocis.

Musím přiznat, že se mi to někdy stává i ve zcela bdělém stavu, naposledy když jsem studentům vysvětloval slovo hloh a jeho správnou výslovnost [hlox]. Právě díky důrazu na výslovnost a jednotlivé hlásky se z něj najednou stal jen nic neříkající zvuk, který nemá žádnou vazbu ke keři z čeledi růžovitých. Stačilo si však hloh vizualizovat a spojení se okamžitě obnovilo. Vondráček proto pro experimenty s depersonalizací a derealizací doporučuje mít po ruce papír a tužku, aby si, pokud začne být pocit odcizení nepříjemný, mohl člověk opakovaný výraz napsat, což by mělo obnovit narušený vztah mezi slovem a pojmem.Přidat komentář
Autor:
Titulek:
Text:
Pozn.: Veškeré HTML tagy jsou zakázány, odřádkování zůstává zachováno.
Kontrolní kód:
Visual CAPTCHA