- - - -
4Buddhas 4Buddhas - Enlightened evolution through psychoactive being
- - - -

----
----

RSS Feed

Výpisky z Vivékačúdámani

<<<

Buddhead, 18:23:18 30.07.2006, přečteno 1050x
Sekce: Literatura

Kromě výpisků z Knihy Mormon jsem našel i excerpta ze Šankarova díla Vivékačúdámani (Klenot rozlišování). Šankara (788-820), dodnes uctívaný jako vtělení boha Šivy, byl hlavním představitelem advaitavédánty a především díky němu získal hinduismus v Indii zpět dřívější moc a slávu, kterou přechodně ztratil na úkor buddhismu. Jelikož advaitavédántu považuji za nejdebilnější formu idealismu (ne-li filozofie vůbec), pořídil jsem si výpisky ze stejného důvodu jako v případě Knihy Mormon, a také proto si je dovoluji zařadit do oddílu literatury.

...klidný jako oheň, jenž spálil svou zásobu paliva... (33)

 

Otci pomohou jeho synové a ostatní k tomu, aby se zbavil dluhů, ale nedostalo se mu nikoho než sebe, aby odstranil své omezení. Zátěž, způsobená břemenem neseným na hlavě, může být druhým odstraněna, ale nic než vlastní já nemůže ukončit bolest, která je způsobena hladem. Pacient dodržující vhodnou dietu a beroucí správné léky je jediný, kdo sebe může zcela uzdravit. Nelze toho však dosáhnout snahou vykonanou někým druhým. (51-53)

 

Nemoc neskončí jednoduše tak, že nemocný vyřkne název léku, aniž by ho pozřel. (62)

 

...vzduch není dotčen poté, co praskne džbán, neboť je na něm nezávislý... (134)

 

Hliněná nádoba, i když je upravenou hlínou, není od samotné hlíny nijak odlišná, v podstatě je hliněná nádoba všude stejná jako hlína. Proč ji tedy musíme nazývat nádobou? Je to pouze vymyšlené, představované jméno. Nikdo nemůže dokázat, že podstata nádoby je něčím jiným než samotná hlína. Proto je nádoba představována jako něco odlišného pouze prostřednictvím klamu a forma hlíny samotné je stálou skutečností. (228-229)

 

To, co nelze ztratit ani přijmout a co je mimo dosah mysli a řeči, nezměrné, bez počátku a bez konce, celistvé... (240)

 

To, co je osvobozené od narození, růstu, vývoje, zmenšování, nemoci a smrti, to, co je nezničitelné, to, co je příčinou projektování, udržování a rozpuštění vesmíru... (258)

 

Pravda s pochybností je jako voda držená v dlani. (264)

 

Stejně jako vlna, pěna, vír, bublina nejsou v podstatě nic než voda... (390)Přidat komentář
Autor:
Titulek:
Text:
Pozn.: Veškeré HTML tagy jsou zakázány, odřádkování zůstává zachováno.
Kontrolní kód:
Visual CAPTCHA