- - - -
4Buddhas 4Buddhas - Enlightened evolution through psychoactive being
- - - -

----
----

RSS Feed

Jistota lží a prosperita hlupáků

<<<

Buddhead, 13:21:52 25.02.2006, přečteno 1184x

Došel nám do schránky předvolební leták ČSSD s žertovným názvem JISTOTY A PROSPERITA a je víceméně celý věnován problematice zdravotnictví. Především by však mohl posloužit jako dokonalý příklad způsobů mediální manipulace fakty.

Největšího a nejhoršího překroucení se dopouští prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc., už jenom kvůli slepé důvěře v morální kredit doktorů, kterou se vinou primáře Sovy z ohlupujícího komunistického seriálu nechává blbnout většina straší generace. Nechám-li stranou silně emotivní výrazy jako „černá ruka trhu“, zarazila mě především následující pasáž:

V roce 2000 činily úhrady za léky z pojištění 24,4 mld. korun a při marži 32% byla jejich hodnota 7,8 mld. korun. O pět let později byla výše úhrad již 38,9 mld. korun, hodnota marže byla 12,5 mld. korun. Za období let 2000-2005 vzrostla marže lékáren o rekordních 59,6% a o zhruba třetinu výrazně předběhla tvorbu zdrojů ze zdravotního pojištění!

V čem tedy MUDr. Pafko podvádí? Nejdříve si upřesněme, co je to marže: marže je definována jako rozdíl mezi prodejní a pořizovací cenou zboží, který se udává buď absolutně, nebo jako poměrové číslo. Chybu obsahuje už první věta: pořizovací hodnota léků v roce 2000 byla 16,6 mld. korun, oněch zmíněných 7,8 mld. je marže.

Zatímco v tomto případě může jít o přehlédnutí, v dalším stěží nevidět jasnou demagogii. Všimněte si, že výši marže pro rok 2000 Pafko uvádí v procentech, tedy jako poměrové číslo, zatímco marži pro rok 2005 v korunách, tedy jako číslo absolutní. Odtud pochází onen nárůst o téměř 60%, ačkoliv marže ve skutečnosti zůstala procentuálně stejná, totiž 32%.

Problém tedy není v tom, že by lékárníci byly nenasytní a chtěli čím dál větší kus koláče, nýbrž v tom, že se koláč pořád zvětšuje. A tím, kdo ho peče, nejsou lékárníci, ale doktoři, kteří často nesmyslně předepisují stále více a stále dražších léčiv. MUDr. Pafko se zkrátka snaží shodit vinu vlastní profesní skupiny na někoho jiného, a to je naprosto nepřípustné!!!Přidat komentář
Autor:
Titulek:
Text:
Pozn.: Veškeré HTML tagy jsou zakázány, odřádkování zůstává zachováno.
Kontrolní kód:
Visual CAPTCHA