- - - -
4Buddhas 4Buddhas - Enlightened evolution through psychoactive being
- - - -

----
----

RSS Feed

Volební cenzus 2006

<<<

Buddhead, 09:44:19 13.02.2006, přečteno 1243x

Až do roku 1896 volilo obyvatelstvo Rakouska-Uherska ve čtyřech volebních kuriích (velkostatkářská, městská, obchodní a živnostenská a venkovská) o různé volební síle, do nichž bylo rozděleno podle cenzu, tedy podle toho, kolik odvedli na daních.

Kdo měl nedostatečný příjem, nemohl volit, na druhou stranu představoval cenzus dobrou pobídku k platební morálce vůči státu. Badeniho reforma v uvedeném roce zavedla pátou kurii, ve které bylo zavedeno všeobecné volební právo pro muže nad 24 let. Nerovnost hlasů však zůstala zachována, takže 5,3 milionu voličů z páté kurie volilo jen 72 poslanců, zatímco zhruba 5000 voličů z velkostatkářské kurie o 13 poslanců více. Ke zrušení cenzu a zavedení všeobecného volebního práva pro muže nad 24 let (tedy nikoliv pro ženy), došlo až na přelomu let 1906/1907.

A proč o tom píšu? Dočetl jsem se v novinách, že ČSSD žádá v některých krajích od svých kandidátů tzv. příspěvek na kampaň až ve výši 100.000 Kč, a to i od těch na nevolitelných místech. Nutno dodat, že příspěvky vyžaduje i ODS, v tomto případě však „pouze“ jako vratnou kauci. Úspěšné strany přitom dostanou po volbách peníze za každý hlas. ČSSD si kupříkladu přišla v roce 2002 na 144 milionů, náklady na kampaň přitom měla jen poloviční, ODS získala 117 milionů a náklady měla rovněž zhruba poloviční.

Těžko se lze zbavit dojmu, že jde o novodobý volební cenzus, tentokrát vztažený nikoliv na aktivní, nýbrž na pasivní volební právo. Na složení poměrně vysokých příspěvků má totiž jen někdo, kdo si už stačil v politice nahrabat, nebo někdo, kdo si už nahrabal jinde a chtěl by si v parlamentu nahrabat ještě víc. Chudáci do politiky jak se zdá nepatří...Přidat komentář
Autor:
Titulek:
Text:
Pozn.: Veškeré HTML tagy jsou zakázány, odřádkování zůstává zachováno.
Kontrolní kód:
Visual CAPTCHA