- - - -
4Buddhas 4Buddhas - Enlightened evolution through psychoactive being
- - - -

----
----

RSS Feed

Poučení z Hranic... nebo ne?

<<<

Buddhead, 15:43:41 01.02.2006, přečteno 873x

A je to tady. Továrna LG Philips Displays v Hranicích zavírá, protože televize s klasickými obrazovkami už nikdo nekupuje, a tak je vhodné se alespoň trochu ohlédnout a spočítat, kolik nás tahle prdel stála.

Aby sem Zemanova vláda Philips nalákala, nabídla desetileté daňové prázdniny, dotace na nově vytvořená pracovní místa nebo bezcelní dovoz technologií. Celková výše podpory dosáhla 1,36 miliardy korun, další peníze daly okolní obce a kraj. Vrcholem však bylo, když kadeřnice Regecová odmítla prodat svůj pozemek za nabízenou výkupní cenu, která se jí zdála příliš malá, a z Prahy jí přijel osobně vyhrožovat tehdejší policejní prezident (s vydatným krytím od Zemana, který Regecovou v médiích častoval příznačně hulvátskými přívlastky).

Philips slíbil do roku 2007 zaměstnat 3250 lidí, v současnosti má ovšem pouze 1350 zaměstnanců, z nichž mnozí dojíždějí ze Slovenska, takže pozitivní dopad na nezaměstnanost je diskutabilní. Stát se sice nechal slyšet, že kvůli zavření továrny bude požadovat dotace zpět, ale žijeme v České republice, a tak bych se nedivil, kdyby se zjistilo, že smlouva je napsaná natolik šikovně a pro stát nevýhodně, že Philips nezaplatí ani vindru.

Prachy může klidně vzít čert, kdybychom ze ně získali alespoň nějaké poučení. Třeba že každý občan (v tomto případě kadeřnice Regecová) má svá nezcizitelná práva, která stát musí s nasazením všech sil chránit, a nikoliv je sám porušovat. Bohužel, události kolem výkupu pozemků v Nošovicích pro stavbu Hyundai ve mně zanechávají skeptický dojem, byť tentokrát to stát zvládl bez přímého nátlaku (ačkoliv se uvažovalo o vyvlastnění). Stačilo, aby hejtman řekl lidem, o kolik by přišli, když jejich sousedi neprodají, a následné anonymní výhrůžky zabitím už zařídily zbytek.

Přitom vůbec není jisté, jestli se v Nošovicích nakonec bude stavět...Přidat komentář
Autor:
Titulek:
Text:
Pozn.: Veškeré HTML tagy jsou zakázány, odřádkování zůstává zachováno.
Kontrolní kód:
Visual CAPTCHA