- - - -
4Buddhas 4Buddhas - Enlightened evolution through psychoactive being
- - - -

----
----

RSS Feed

Víme čím dál více, nebo méně?

<<<

Buddhead, 16:49:57 08.02.2009, přečteno 830x, 1 komentář
Sekce: Filosofie

V souvislosti s přednáškami z teorie vědy, na které teď musím docházet, jsem přemýšlel o jedné věci. Objem znalostí narůstá neuvěřitelnou rychlostí, takže dnes už jedna osoba dokonale nezná ani svůj obor. Paradoxně čím více je toho známo, tím specializovanější a užší jsou znalosti jednotlivých odborníků. Jak je to ale s lidstvem jako celkem?

Představme si svět jako velkou prázdnou tabuli. Kdysi naše poznání bylo jen malým puntíkem křídou uprostřed. Postupně se z puntíku stal kruh (nebo jiný libovolný útvar), který se dále zvětšuje. Neroste však jen obsah vybarvené plochy, ale i její obvod, tedy hranice neznámého. Čím víc toho víme, tím více zjišťujeme, kolik toho nevíme. Jedna věc je mi ovšem velkou útěchou: jelikož obsah narůstá s druhou mocninou, pořád se bude naše poznání zvětšovat rychleji než naše nevědomost...


Přidat komentář
Autor:
Titulek:
Text:
Pozn.: Veškeré HTML tagy jsou zakázány, odřádkování zůstává zachováno.
Kontrolní kód:
Visual CAPTCHA

Umkebe Membe (z 147.231.40.xxx), 13:18:31 09.03.2009
Tak toto může napsat jen filosof :-) Vlastně ne. Filosof by věděl, že ten pomyslný obvod (kruhu) znamená "věci, o kterých víme, že nevíme" nikoliv "(vše) co nevíme". Matematik ví, že toho co nevíme je nekonečně mnoho, tedy stále stejně bez ohledu na to co víme, a to jak absolutně tak relativně.