- - - -
4Buddhas 4Buddhas - Enlightened evolution through psychoactive being
- - - -

----
----

RSS Feed

Jak jsem si nevytunil MP3 přehrávač

<<<

Mr. Zdeeck, 21:49:09 14.03.2008, přečteno 1601x
Sekce: IT

Jakožto vzorný zaměstnanec ještě vzornějšího zaměstnavatele, dostal jsem k vánocům (vedle všech ostatních, i těch méně vzorných zaměstnanců) MP3 přehrávač ve slušivém obalu bez jakéhokoli názvu výrobce. Nebyl bych to já, kdybych se mu nesnažil podívat trošku na zoubek.

Kool krabicePo rozbalení černé krabice s magnetickým uzávěrem (výtečná a čím dál častější vychytávka) se objevil vlastní přehrávač nevalného zpracování z levného, snad myanmarského, plastu. V balení byla taktéž sluchátka (opět nevalné kvality) a prodlužovací USB kablík (který se vždycky hodí).

Přehrávač poskytuje standardní funkce, přehrávání MP3 a PCM WAV (a možná i WMA, ale bůh ví) rádio bez RDS a samozřejmě nahrávání z něj, popř. z vestavěného mikrofonu; line-in vstup chybí. Nebudu se rozepisovat o funkcích firmware, protože si je už nepamatuji (poslal jsem totiž dárek dál mému ctěnému Bratru), nicméně vím, že uměl docela rozumně pracovat s adresáři a i vlastní zvuk byl v kvalitě "poslouchatelno" (na jeden poslech třiceti sekund toho člověk ale moc nezjistí, i když to zkouší s řekněme lepšími sluchátky).

Protože jsem již dříve slyšel o projektu s1mp3 (jehož cílem je přehrávač náležitě firmwarově vytunit), zadoufal jsem, že i tato mrcha bude postavena na modelu S1, což je "standardní ťing-ťong přehrávač", jehož různých variaci se válejí po světě desítky. Jaké však bylo moje zklamání, když jsem zjistil, že tento není postaven na Z80, ale na speciálním skoro jednočipovém řešení ALI M5661P, což je nová generace "standardních ťing-ťongů" se spoustu zástupců, mezi něž se dokonce řadí i Sony CE-P. Bohužel specifikace tohohle broučka nejsou dostupné, takže jakékoli tunění se omezuje na výměnu firmware a následnou záchranu špatně flashlého přehrávače.

Spíše z nudy jsem se alespoň snažil identifikovat roztomile lesklý čipík na horní straně základní desky. Po pár minutách snahy na chip zaostřit bez optiky (poznámka do deníčku: Zajít za očařem!) jsem použil poněkud netradiční řešení, a to vyfotit chip digitálním fotoaparátem v makru a následně si na větším monitoru pro kódové označení dozoomovat. Přikládám tři fotografie (pozor, každá skoro 1MB), které jsem pořídil. Jsem na ně docela pyšný, protože se mi podařilo na dvou z nich chytnout docela zajímavé osvětlení a detaily. Schválně, jestli dokážete označení chipu přečíst pouze z ních (chce to totiž i jistou představivost)

Nebudu vás déle napínat, je to digitální jednočipové rádio z dílny Philipsu (dnes již NXP Semiconductors) s kódovým označením TEA5760UK. Je to docela inteligentní kus křemíku, který na minimální ploše kompletně zajišťuje zpracování rádiového signálu.

Pokud jste taktéž majitelé něčeho podobného, lze najít jen pár pořádných zdrojů informací. Pro úvod doporučuji recenzi typického představitele třídy ALI M5661P v Češtině, následně pak praktický je článek o záchraně přehrávače a některé odkazy na polská fóra.

Jak je vidět, proniknout do "hloubky a pod povrch" se mi zase nepovedlo.Přidat komentář
Autor:
Titulek:
Text:
Pozn.: Veškeré HTML tagy jsou zakázány, odřádkování zůstává zachováno.
Kontrolní kód:
Visual CAPTCHA