- - - -
4Buddhas 4Buddhas - Enlightened evolution through psychoactive being
- - - -

----
----

RSS Feed

Žena, jako půllitr. Sex, jako hospoda??

<<<

Peak37, 10:26:07 19.01.2006, přečteno 1401x
Sekce: Postřehy

Posledních několik dnů, jsem mimo jiné sledoval jistou názorovou přestřelku na www.blisty.cz . Téma? Ožehavé, stále diskutované a sice: má žena právo na svobodnou volbu umělého přerušení těhotenství? Článků vyjadřujících se k daném tématu se tam dá najít celá řada, ale mě osobně zaujala názorová výměna pánů Mareše a Dolejšího.

Zjednodušeně lze shrnout, že zatímco pan Dolejší zastává liberálnější stanovisko, pan Mareš v otázce UPT (umělé přerušení těhotenství) působí jako klidný a uhlazený, avšak razantní odpůrce. To by samo o sobě nebylo nic zvláštního a oba pány by to nevyzdvihovalo nad průměr této vleklé diskuse, tu lepších, tu horších článků. Mě ovšem zaujala forma jisté metafory, která je posledních několik příspěvků používána oběma zmíněnými pány, a sice metafora hospodská. Zdálo by se, že téma UPT a hospoda nemají nic společného, ale to by byl omyl, právě trefné používání příměrů z tohoto prostředí, či předmětů mě tak důvěrně známých, jako např. půllitr :o) je právě ten důvod, proč články obou autorů vyhledávám. Posuďte sami z pár ukázek. mmch, touhle větičkou to začalo:
 
Mareš:
Paní Sokačová chce mít plnou sexuální svobodu, ale bez jakékoli odpovědnosti. Člověk ani nemusí být křesťan, aby pochopil, že utíkat z hospody bez zaplacení je podlost, nemyslíte?
 
Dolejší:
Jenže - zůstaneme-li u autorova procítěného přirovnání - nejlepší způsob, jak se vyhnout hospodě,  je prostě nemít žízeň. Zde ovšem narážíme na potíže.  Právě zejména muži prostě od přírody žízeň mají.
 
Mareš:
Sotva by ale někoho napadlo dělat si nárok na sousedovo plzeňské, zůstaneme-li u toho hospodského přirovnání.
…. Jako je jisté, že slunce bude moderní za tisíc let stejně jako před tisíci lety, tak jistě by k vymýcení interrupcí stačilo držet se svého, řádně koupeného půllitru, a nechat si zajít chutě na cizí. Znáte snad něco modernějšího, než Exodus 20,14?
 
Dolejší:
Už je asi této debatě souzeno zůstat ve sféře hospodských přirovnání, takže přestávám vzdorovat. Naposled přijímám Marešovy drsné výrazové prostředky a volám: Zrušme záchytku! Záchytka podporuje nezodpovědné nahlížení do sousedova půllitru!
 …. zlepší se pitný režim, jakož i obecné mravy. Tak si žádá Exodus 20, 17. Amen.
 
..a to jsou jen některé perly z této debaty, kterou vám opravdu doporučuji přečíst http://blisty.cz/art/26593.html . Ovšem nedá mi to, abych taky nepřispěl s troškou do mlýna a k danému problému se nevyjádřil, v příslušném „jinotajném slangu“ samozřejmě :o)
 

Tedy: pokud nejsem člověk, který z nějakého důvodu hospody nesnáší, tak nevím, proč bych je neměl navštěvovat (zvláště po té, co jsou k mání, tablety na kocovinu :o)). Nikde není napsáno, že podmínkou každého vstupu do hospody je dát si alespoň jedno pivo. Stejně tak, jako panem Marešem odsuzované „utíkaní s hospody bez placení“ (což opravdu není moc fér) by na druhou stranu bylo značně podlé, žádat po ženě zaplacení piva, které si neobjednala. Toť můj názor.Přidat komentář
Autor:
Titulek:
Text:
Pozn.: Veškeré HTML tagy jsou zakázány, odřádkování zůstává zachováno.
Kontrolní kód:
Visual CAPTCHA