- - - -
4Buddhas 4Buddhas - Enlightened evolution through psychoactive being
- - - -

----
----

RSS Feed

Koktejl

<<<

Buddhead, 01:08:11 17.08.2007, přečteno 1052x

Vzal jsem si do Ameriky staré Respekty a další noviny, které jsem nestihl během školního roku přečíst. Následující článek obsahuje poněkud neuspořádané výpisky, jež mě tak či onak zaujaly, a navrch jeden citát z Martina Luthera Kinga.

„Svět můžeme rozdělit podle toho, zda se jeho společnosti řídí nějakou listinou práv a svobod, jako je tomu na Západě, anebo kodexem povinností, jako je tomu (nebo jak tomu bývalo) u Číňanů a Arabů. V egyptské základní škole žák dobře ví, co musí, i když se tomu snaží vyhnout. V české základní škole žák dobře ví, co může a na co má nárok, ale bagatelizuje cokoliv, co zavání prací.“ (Respekt 22/2007)

Václav Cílek, geolog a esejista


„Když se o pár týdnů později rozhodl vydat pěšky na cestu po ledu, řešil zase dilema, jak muže přesvědčit, aby si vzali jen to nejnutnější. Vzal vlastní zlatou tabatěrku a odhodil ji do sněhu. Otevřel Bibli a vytrhl z ní tři stránky – osobní věnování královny Alexandry, 23. žalm a čtyřverší z knihy Jób (»Starobylý mráz z nebes, kdo jej stvořil?«). Zbytek vyhodil.“ (Reflex 22/2007)

Petr Třešňák, recenze na knihu Alfreda Lansinga: Endurance. Neuvěřitelné putování Shackletonovy Královské transatlantické expedice


„V pralese neexistuje čas v lidském slova smyslu, ale jen neustálé prolínání, nekonečná proměna. Je to obrovská anarchie různorodých podob života, zdánlivě bez řádu. Ale řád to má – smrt. Ta je tam přítomná v každém okamžiku. Jenom nad tím zůstává rozum stát, jaký to má všechno smysl. Proč je příroda tak mnohotvárná, bohatá, do každého života vloží originalitu, piplá se s ním, ale přitom ho v určitý čas nemilosrdně zničí. [...] Jakmile se člověk z toho soukolí vyčlení, začne kolem sebe horečně bít, stavět hradby a bariéry, které ho mají iluzorně ochraňovat. Dostal strach. Bojí se smrti. Protože ji už nepřijímá jako přirozenou nutnost, ale tragické tajemství. Ale smrt není zlo, definitivní konec, je to jen nezbytná proměna formy.“ (Respekt 23/2007)

Michel Séverin Pale, žadatel o azyl


„Lidé koktají jen na začátku slova, neříkají koktání-ní-ní-ní, protože na konci už se nebojí.“ (Respekt 24/2007)

Laurie Anderson, zpěvačka a multimediální umělkyně


„Anglicky můžeš všude nakoupit, ale nic neprodáš.“ (Respekt 25/2007)

Jan Sokol, matematik a filozof


„Nejdřív si musíme sami sebe vážit a pak si ze sebe dělat legraci; opačně to nejde... Pak je to jen taková trapnost.“ (Grand Biblio 3/2007)

Alena Ježková, autorka dětské literatury


„An eye for an eye leaves everyone blind.“

Martin Luther King, kazatel a bojovník za práva černochů

 Přidat komentář
Autor:
Titulek:
Text:
Pozn.: Veškeré HTML tagy jsou zakázány, odřádkování zůstává zachováno.
Kontrolní kód:
Visual CAPTCHA