- - - -
4Buddhas 4Buddhas - Enlightened evolution through psychoactive being
- - - -

----
----

RSS Feed

Americký deník 19. 7. 2007

<<<

Buddhead, 07:52:37 22.07.2007, přečteno 1017x

Krátce před polednem, hned jak jsem ze sebe v parku vypotil poslední zbytky slivovice, jsem vyrazil na La Brea Tar Pits, asfaltová jezírka, jimiž neustále probublává plyn a ve kterých během staletí uvízla spousta pravěkých zvířat, jak názorně předvádí rodinka betonových mamutů. La Brea Tar Pits se rozkládají hned vedle Los Angeles County Museum of Art (LACMA) v docela hezkém parku obklopeném hustou zástavbou, v jehož středu stojí Pageovo muzeum, schraňující veškeré zdejší nálezy. Aby se předešlo zbytečným nedorozuměním, hlásá velká cedule hned u pokladen: No dinosaurs were found at the Tar Pits.

Muzeum, částečně zapuštěné po zem, má podobu čtvercového ambitu s vnitřním otevřeným atriem, ve kterém člověk může sedět pod stromy a kochat se želvami a japonskými zlatými kapříky. Expozice připomíná brněnský Anthropos, ale, a to nemohu Američanům upřít, je mnohem živější a pro běžného návštěvníka stravitelnější. Zdejší mamut narozdíl od brněnského kývá chobotem a kly a čas od času zatroubí, o kousek dál zatíná své zuby do hrdla obřího lenochoda šavlozubý tygr, většinu koster doplňuje obrazová nebo dokonce trojrozměrná rekonstrukce pravděpodobného vzhledu jejich původních majitelů, ale asi nejvíc se mi líbilo, že paleontologickou dílnu odděluje od veřejně přístupných částí jenom skleněná stěna, takže člověk může pozorovat vědce rovnou při práci. Rovněž mě příjemně potěšilo, že na velké nástěnné časové přímce uzavírající prohlídku vybrali jako příklad počátků sochařství naši věstonickou venuši.

Co se pojetí muzeí týče, jsou Američani o dost dál než my. V LACMA, kam jsem se přesunul odpoledne, abych shlédnul zbytek sbírek, například každé dvě hodiny probíhá prohlídka s některým z kurátorů, jenž vždy v rozsahu patnácti dvaceti minut pohovoří na rozličná témata, kupříkladu o italské renesanci, vývoji portrétu nebo o evropském porcelánu. Pokračoval jsem tam, kde jsem v pondělí skončil: LACMA vlastní opravdu skvostnou kolekci holandské malby a barbizonců, ucházející jsou i impresionisté a postimpresionisté a celý závěrečný sál je věnován výhradně Rodinovým bronzům.

Domů jsem přišel o něco dříve než Katka, která se vrátila z práce s ošklivou chandrou. Ani se jí nedivím, sedět celý den sám v laboratoři bez oken, začalo by mi taky hrabat. Snad díky tomu pochopí, proč jsem pověsil dějiny umění na hřebík a chci se živit jako učitel. Společně jsme koukali na Dreamgirls s Beyoncé a skorovítězkou zdejší Superstar Jennifer Hudson, ale moc mě to nebavilo a některé úseky jsem bez výčitek svědomí prochrápal. Květinka měla pořád náladu pod psa, tož jsem jí naordinoval nejúčinnější medicínu na bolavou dušičku, jakou může své milované muž nabídnout...Přidat komentář
Autor:
Titulek:
Text:
Pozn.: Veškeré HTML tagy jsou zakázány, odřádkování zůstává zachováno.
Kontrolní kód:
Visual CAPTCHA